|  | 

Turystyka

Stolica Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Stolica Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
1 vote, 2.00 avg. rating (59% score)

skoki-tandemowe-7Miasto istniejące w tym konkretnym miejscu zostało założone w XIV wieku przez Azteków (nazywało się wtedy Tenochtitlan). Dzisiejsze miasto Meksyk zajmuje powierzchnię 1479 kilometrów kwadratowych i liczy 8 721 000 mieszkańców, a cała aglomeracja (uznawana za trzecią na świecie pod względem zaludnienia po Tokio i Seulu) liczy prawie 23 miliony osób. W 1970 roku miasto stało się osobną jednostką administracyjną pod nazwą Dystrykt Federalny.
Obywatele tego kraju dla odróżnienia miasta od swojego państwa stosują odrębne nazwy i tak stolica nazywana jest Mexico a państwo La Republica lub La Patria.
Gdy do Ameryki trafili Hiszpanie (1519rok) miasto Tenochtitlan liczyło sobie około 100 tysięcy mieszkańców i połączone było ze stałym lądem za pomocą trzech grobli. Długotrwałe oblężenie miasta przez przybyszów sprawiło, że większość rdzennych mieszkańców zginęła z powodu walk, chorób i głodu. Cortez zdobył w końcu miasto w roku 1521 i rozkazał zrównać je z ziemią. Już w następnym roku miasto otrzymało prawa miejskie na wzór Starego Kontynentu; w centrum miasta zamieszkali, co ważniejsi konkwistadorzy a na peryferiach pokonani Indianie pełniący służebną rolę wobec zwycięzców.
Położenie miasta na podmokłych terenach i częste powodzie zmusiły mieszkańców do zasypania większości jezior tu się znajdujących. Miasto znane niegdyś z ?najbardziej przejrzystego? powietrza i słynące jako ?Miasto pałaców? z powodu szybkiej urbanizacji i rozwoju przemysłowego stało się przeludnionym i zanieczyszczonym molochem.

Ciekawe wpisy o turystyce i podróżach:

stolica-meksykanskich-stanow-zjednoczonych

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Noclegi hotele w Krakowie

    Noclegi hotele w Krakowie

    Cud natury Przysłowiowe „płuca Polski” – tereny z lasami i jeziorami, szlakami turystycznymi, ciekawą historią. Warto zatrzymać się tu wakacyjną porą. Bazą do wszelkich wędrówek bliższych lub dalszych może być hotel warmia i mazury mimo rozbudowanej sieci obiektów turystycznych wciąż pozostaje najczystszym rejonem w Polsce. Oferuje ciszę, zieleń i spokojne błękitne przestrzenie. To kraina tysiąca

  • Loty Rzeszów Oslo

    Loty Rzeszów Oslo

    Komunikacja lotnicza rozwinęła się już do takiego stopnia, że samolot przestał być luksusowym środkiem transportu. Skorzystać mogą z niego wszyscy i nie jest to stwierdzenie przesadzone. Dlaczego? Otóż, linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich pasażerów i co rusz proponują im jakieś nowe udogodnienia. Jednym z nich są z całą pewnością tanie loty. Tak więc, jeśli